Haber

ABD Adalet Bakanlığı, Trump’ın sosyal medya paylaşımı nedeniyle federal yargıcı çağırdı

Daire savcıları, Trump’ın Social Truth adlı sosyal medya paylaşımının, Washington’da hakkında açılan dava kapsamında Salı günü yayınlandığını söyledi. özellikle önemlikonuşma konusunun paylaşıldığı, “tanıklar, hakimler, avukatlar ve aleyhine derdest olan hukuki meselelere karışan diğer kişiler”kapsadığını iddia etti.

Savcılar, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Tanya Chutkan ile, Trump’ın büyük jüri tutanakları veya Adalet Bakanlığı’nın sağlayacağı diğer kanıtlar hakkında gönderiler yayınlamaya başlaması halinde bunun “tanıklar üzerinde zararlı ve caydırıcı bir etkisi olabileceği veya davayı olumsuz etkileyebileceği” konusundaki endişelerini paylaştı.

Önerilen savunma emrinin, Trump ve avukatlarının devlet tarafından sağlanan teçhizatı onaylı yetkililer dışındaki kişilere ifşa etmesini engellemeyi amaçladığı vurgulandı.

Trump dün Truth Social’da büyük harflerle “Peşime gelirseniz, ben de sizi takip ederim” diye yazmıştı. ifadesini kullanmıştı.

Trump’a yeni dava açıldı

Eski ABD Başkanı Trump, en son 1 Ağustos’ta “2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirmeye teşebbüs” teziyle dava edilmişti.

Trump, onu “ABD’yi aldatmak için komplo kurmakla”, “resmi bir süreci engellemek için komplo kurmakla”, “resmi bir süreci engellemeye ve engellemeye çalışmakla”, “seçmenlerin anayasal haklarını kullanmalarını engellemek için komplo kurmakla” suçladı.

Perşembe günü Washington DC’de mahkeme huzuruna çıkan Trump, hakkındaki suçlamaların “seçime müdahale” ve “cadı avı” olduğunu savunarak suçsuz olduğunu belirtti.

Ayrıca Gürcistan’da bir savcının 2020’de eyalette seçim sonuçlarına müdahale etmeye çalıştığı iddiasıyla ilgili soruşturması sonucunda Trump hakkında olası yeni bir iddianame gündeme geldi.

ezinehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu