Haber

Arjantin’deki Genel Seçimler İkinci Turu Belirleyecek

Arjantin’de yapılan genel seçimlerde hiçbir aday yeterli oy alamadığı için cumhurbaşkanını ikinci tur seçimler belirleyecek.

Sandıkların yüzde 90’ından fazlasının açıldığı seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Vatan İçin Birlik’ten (Union por la Patria) ve iktidardaki “Peronist” ittifaktan adaylar var. EkonomiBakan Sergio Massa ilk turu yüzde 36,26 oyla önde tamamladı.

Ülkede 13 Ağustos’ta yapılan ön seçimlerde en yüksek oyu alan Özgürlük Gelişimi (La Libertad Avanza) partisinin adayı ve aşırı sağ parti Javier Milei yüzde 30,20 ile ikinci sırada yer aldı.

Ana muhalefet ittifakının adayı ve Değişim İçin Birlikte Koalisyonu Lideri Patricia Bullrich ise yüzde 23,81 ile sıralamada 3. sırada yer aldı.

Sıralamayı, Ülkemiz İçin Yapalım Partisi adayı Cordoba Valisi Juan Schiarett yüzde 7,04 ile takip ederken, Sol ve İşçi Cephesi adayı aktivist Myriam Bregman yüzde 2,66 ile sıralamayı takip etti.

Böylece cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan adayın 19 Kasım’da yapılacak ikinci tur seçimde belirleneceği netleşti.

Sandık katılım oranının yüzde 74 olduğu ve sürecin sağlıklı işlediği paylaşıldı.

Arjantin’de seçmenler yeni lider, genel başkan yardımcısı, 24 senatör ve 130 milletvekilini belirlemek için sandık başına gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu