Ekonomi

BofA, ABD resesyon tahminini geri çekti

Bank of America ekonomistleri, ABD’deki resesyon tahminlerini iptal ederek, ekonomik görünüme ilişkin artan iyimserlikle resesyon tahminini tersine çeviren ilk Wall Street bankası oldu.

Değişiklik, Fed Lideri Jerome Powell’ın gazetecilere Fed ekonomistlerinin artık bir durgunluk öngörmediğini söylemesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Michael Gapen liderliğindeki BofA ekonomistleri, yeni tahminlerini açıklarken iddialarındaki değişimin en önemli nedenleri olarak, düşük işsizlik ve azalan fiyat baskıları başta olmak üzere son üç ayda elde edilen daha iyi ekonomik verilere işaret ettiler.

Ekonomistler brifingde, “Son veriler, 2024’te hafif bir durgunluğun ABD ekonomisi için en olası sonuç olduğuna dair önceki görüşümüzü yeniden değerlendirmemize neden oldu” dedi. Ekonomik aktivitedeki büyüme, son üç çeyrekte ortalama yüzde 2,3 olurken, işsizlik tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın kaldı. Ayrıca ücret ve fiyat baskıları kademeli de olsa doğru yönde ilerliyor.”

BofA ekonomistleri, ABD büyümesinin son çeyreğin sonunda yüzde 2 olacağını, bu rakamın 2024 için yüzde 0,7 ve 2025 için yüzde 1,8 olacağını tahmin etti.

On yıllardır en agresif Fed sıkılaştırma döngüsüne rağmen ABD ekonomisinin bu yıl gösterdiği direnç, birçok Wall Street uzmanını ülkenin resesyona ne zaman gireceği konusundaki iddialarını yeniden gözden geçirmeye zorladı.

Ayrıca enflasyondaki yavaşlamam ve işe alımlarda kalıcı güce işaret eden bilgiler, iddiacı ekonomistleri hep birlikte resesyon çağrılarını yeniden değerlendirmeye itiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu