Haber

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebboune, Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Mikdad’ı kabul etti

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune, Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad ile bir araya geldi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tebbun’un Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Mikdad’ı başkentteki Muradiye Köşkü’nde kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, Mikdad’ın Suriye rejimi başkanı Beşar Esad’ın özel mektubunu Başkan Tebbun’a ulaştırdığına değinildi ancak detay verilmedi.

Mikdad, Tebbun ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cezayir ile Suriye’nin köklü ilişkilere sahip olduğunu belirterek, “Suriye ve Cezayir ayrılmayacak, bölgesel ve küresel tüm zorluklara karşı birlik içinde kalacaklar.” söz konusu.

Görüşmede ikili ilişkileri, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldıklarını ifade eden Mikdad, Cumhurbaşkanı Tebbun’un Cezayir’in “tüm zor koşullarda” bile Suriye’yi yalnız bırakmayacağını vurguladığını söyledi.

Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alındığını söyleyen Mikdad, Cezayir’in bu kararın kaldırılması ve Suriye’nin yeniden Birlik’e döndürülmesi için önemli bir çaba sarf ettiğine işaret etti. Mikdad, Cezayir’in her zaman Arap halklarının haklarını büyük bir sorumlulukla savunduğunu kaydetti.

Mikdad, Cezayir’in de “toprağın ve halkın Siyonlaşmasına karşı direniş” çerçevesinde Filistin’in iç bölünmüşlüğünü sona erdirmek için çaba sarf ettiğine işaret ederek, ülkesinin bu bağlamda Cezayir ile aynı durumda olduğuna değindi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde ülkesinin de harap olduğunu belirten Mikdad, Cezayir’in Suriye’ye yardım ve arama kurtarma ekipleri gönderen ilk ülkelerden biri olduğunu ve bundan gurur duyduklarını söyledi.

Mikdad, Cumartesi günü Esad’ın özel temsilcisi olarak Cezayir’e geldi.

Bu, geçen Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarından sonra Mikdad’ın bir yıldan kısa bir süre içinde Cezayir’e yaptığı ikinci ziyaretti.

ortahisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu