Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, G20 Zirvesi’nde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Qiang, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi oturum aralarında Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile görüştü, 9 Eylül 2023. (Fotoğraf: Rao Aimin/Xinhua)

YENİ DELHI, 10 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang Cumartesi günü yaptığı açıklamada, işbirliğinin Çin-Avrupa ilişkilerinin ana ekseni olduğunu ve ilişkilerin kazan-kazan niteliğinde olduğunu söyledi.

Li, G20 Zirvesi çerçevesinde Avrupa Konseyi Lideri Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Li, toplantıda, çok kutuplu bir dünyada iki büyük güç ve küresel kalkınmanın iki büyük dinamosu olarak Çin ve Avrupa’nın yakınlaşması ve iş birliğini artırması gerektiğini ifade etti.

Başbakan, her iki tarafa da uluslararası konjonktürdeki belirsizlikleri Çin-Avrupa ilişkilerinin istikrarı ile dengeleme çağrısında bulundu.

Li, bu yıl Çin-AB Zirvesi’ne başarıyla ev sahipliği yapmak, karşılıklı güveni derinleştirmek, bağlantı ve istişare yoluyla farklılıkları doğru şekilde ele almak ve küresel barış ve kalkınmaya ortaklaşa daha olumlu katkılar sağlamak için Avrupa ile çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Risk önleme ve işbirliğinin birbirini dışlayan kavramlar olmadığına işaret eden Li, insanların karşılıklı bağımlılığı güvensizlikle eşitlememesi, güvenlik kavramını kötüye kullanmaması ve ekonomik konuları politize etmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Li, Çin’in gelişmesinin ve dışa açılmasının Avrupa ve dünya için bir risk değil, bir fırsat teşkil ettiğini söyledi.

Başbakan, Çin-Avrupa ekonomik ve ticari ilişkilerinin güvenilirliğini ve istikrarını artırmak için Avrupa ile iletişim ve iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Li, AB’nin piyasa ekonomisi ve adil rekabet ilkelerine bağlı kalması, ticaret ve yatırım piyasalarını açık tutması ve Çinli şirketlerin Avrupa’da yatırım yapmaları ve faaliyet göstermeleri için adil, şeffaf ve ayrımcı olmayan bir ortam sağlamasını diledi.

Başbakan ayrıca Avrupa ile yeşil ortaklığı daha da derinleştirmeye, temiz enerji ve yeşil finans gibi alanlarda diyalog ve iş birliğini güçlendirmeye, iklim değişikliğiyle mücadelede gelişmekte olan ülkelere destek olmaya istekli olduklarını belirtti.

Von der Leyen, yılın başından bu yana Avrupa ile Çin arasındaki etkileşimin her zaman güçlendiğini ve olumlu sonuçlar verdiğini söyledi.

Yetkili, Avrupa’nın iklim değişikliği ve diğer küresel zorluklarla ortaklaşa mücadele etmek için çeşitli alanlarda Çin ile diyaloğu ve iş birliğini güçlendirmeye istekli olduğunu söyledi.

saricakayaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu