Haber

Depremlerde hayatını kaybeden Afganistan Türkmenleri için hatim duası

Afganistan’daki Türkmenler, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Ülkenin batısındaki Herat il merkezindeki Ulu Cami’de düzenlenen hatim namazına Türkiye’nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ve çok sayıda Herat Türkmen’i katıldı.

Camide hafız öğrenciler tarafından indirilen hatimler, depremde hayatını kaybedenlerin ruhlarına bağışlandı, yaralılar için dualar edildi.

Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentindeki Türkmenler de depremlerde hayatını kaybedenler için dua etti.

Kasrı Şahi Nikah Salonu’nda düzenlenen hatim namazına TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Ataşe Yardımcısı Yunus Alagaş, din alimleri ve kanaat önderleri katıldı.

Törende konuşan Müftü Esedullah Nusret, Türkiye’nin her zaman Afganistan halkının yanında olduğunu söyledi.

Böylesine zor zamanlarda Türkiye’nin ve Türk milletinin yanında olduklarını belirtmek için bir araya geldiklerini belirten Nusret, “Keşke Türkiye’ye daha fazla yardım edebilsek ama elimizden gelen bu kadar. Kalbimizin ve dualarımızın bir olduğunu belirtmek isterim. Her zaman Türk halkının yanındayız. söz konusu.

İndirilen hatimler depremde hayatını kaybedenlerin ruhlarına bağışlandı, yaralılar için dualar okundu.

Törenin sonunda depremzedelerin ailelerine gönderilmek üzere yardım kampanyası başlatıldı.

Ayrıca Cuzcan vilayetinin merkezi Sibirgan ilçesindeki Çağsay Camii’nde Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için hatim namazı kılındı, depremin ardından Sibirgan merkezdeki camilerde yardım kampanyası başlatıldı. Cuma Duası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu