Haber

Fahrettin Koca, salgın sonrası hekim göçüne ilişkin rakamları tek tek verdi

Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 bütçesine ilişkin görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Komisyonda Bakan Koca’ya ‘Hekim göçü’ konusunda soru soruldu.

Bakan Koca, bu konuda Tabip Odası ve Bakanlıktan gelen rakamların olduğunu vurguladı.

Bakanlığın bu konudaki verilerini tablolar halinde karşılaştırmalı olarak anlatan Koca, yurt dışında okumak veya çalışmak amacıyla alınan İyi Hal Belgesi oranlarını da tek tek açıkladı.

Rakamlarla açıkladı: Yurt dışına giden doktorların çoğunluğunun pratisyen hekim olduğunu görüyoruz.

Sağlık Bakanı Koca konuyla ilgili şunları kaydetti:

“2022 yılında Bakanlığımızdan İyi Hal Belgesi talep eden doktor sayısı 1359 ama sadece 450 kişi yurt dışında çalışıyor, geri kalanı yurt içinde. Bunu emniyetin bilgisi dahilinde söylüyorum. Sertifika isteyen doktor sayısı 2023 yılında İyi Hal Sayısı 1321, 401 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor. Bu 401 hekimin de yurt dışına çıktığı görülüyor.” Bunların 250’si pratisyen hekim ve asistan doktor, 149’u uzman doktordur. Dolayısıyla yurt dışına giden doktorların çoğunluğunun pratisyen hekimler olduğunu görüyoruz. Peki çoğunlukla Almanya’ya mı gidiyorlar, hayır. Sırasıyla Katar, Kuveyt ve Dubai, ardından Almanya… Dolayısıyla kaç doktorumuz var, 205 bin? Kaç kişi gidiyor? 401, 450, 500. 600 diyelim. Binde kaç? 1,9… 2, 2,5, 3. Yani bin kişiden 4’ünü sizin hesaplarınızla ikiye katlayalım, 4 kişi gitti. Sorun mu? “OECD raporu ne diyor? Hindistan ile Pakistan’ı karıştırmıyorum. Almanya’daki doktorların yüzde 5’i yani 18 bin 800’ü yurtdışındayken, İngiltere’deki doktorların yüzde 8,6’sı, yani 18 bin 314’ü yurt dışında. Yapabilir miyiz? bunlarla kıyaslayın mı? Dünyada “Size pandemi sonrası durumun bizim için ne kadar minimal olduğunu söylüyorum.”

‘İlk tercihleri ​​Katar, Kuveyt ve Dubai’

Öte yandan Koca, yurt dışına giden doktorların çoğunluğunun pratisyen hekim olmasının bu gezilerin eğitim amaçlı olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Koca, yine yurt dışına giden hekimlerin öncelikli olarak Almanya’ya gitmediğini ancak ilk tercihlerinin Katar, Kuveyt ve Dubai olduğunu belirtti.

Fahrettin Koca son olarak şunları söyledi: “Şu anda 401’i yurtdışında olmak üzere toplam 205 bin doktorumuz var.”Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu