Ekonomi

Fon yöneticisine göre Almanya, Çin kaynaklı risklerle karşı karşıya kalabilir

Almanya’nın en büyük ikinci fon yöneticisi Union Investment, Çin’e olan yoğun ekonomik maruziyetinin Avrupa’nın en büyük ekonomisi için önemli riskler oluşturduğunu belirterek, bunun nasıl sonuçlanabileceğine dair özel bir örnek olarak elektrikli araç pazarını gösterdi.

Union Investment tarafından yapılan araştırma, dünya çapında listelenen yaklaşık 2.000 şirketi inceledi ve Alman şirketlerinin özellikle savunmasız olduğu sonucuna vardı.

“Çin’in Japonya ve Güney Kore gibi doğrudan komşuları arasında bile başka hiçbir ülkede Çin’e yüksek düzeyde maruz kalan bu kadar çok büyük şirket yok.”Araştırmada bu durumun odak gruptaki Alman şirketlerinin yaklaşık dörtte biri için geçerli olduğu belirtildi.

Çin, 2016’dan bu yana yaklaşık 300 milyar avroluk ikili ticaret hacmiyle ABD’yi bile geride bırakarak Almanya’nın en büyük ticaret ortağı oldu. Bu durum, şirketleri dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’den çıkmaya zorlamaya çalışan Alman hükümeti için bir ikilem teşkil ediyor.

Union Investments, Alman şirketlerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini giderek Çin’e taşımasının dikkat çekici olduğunu, diğerlerinin ise güvenlik nedeniyle bunun tersini yaptığını söyledi:

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu