Ekonomi

GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi ilk kez görüntülendi

TRT’nin ASELSAN tesislerinde yaptığı yayında, ASELSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDEMİR Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ilk kez görüntülendi. GÖKDEMİR Sisteminde TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi kullanıldı.

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre; GÖKDOĞAN Füzesinin karaya konuşlu hava savunma versiyonu olan GÖKDEMİR Hava Savunma Sistemi’nin ilk atışlı testleri 2022 yılının ikinci yarısında gerçekleştirildi. orta.

Normalde 70+ kilometre menzile sahip olan GÖKDOĞAN Füzesinin ise GÖKDEMİR üzerinden yerden fırlatılması halinde 30-35 kilometre etkili menzile sahip olması bekleniyor. GÖKDOĞAN Füzesi ile aynı arayıcı başlığı kullanan HİSAR-RF Füzesi, 35-40 kilometre etkili menzile sahip. Çift darbeli roket motoruna sahip olan HİSAR-RF Sisteminde her bir füze fırlatma aracında 6 adede kadar atışa hazır füze bulunuyor. Öte yandan HİSAR-RF’nin daha büyük harp başlığına sahip olduğu ve daha yüksek hızlara çıkabileceği varsayılıyor. ASELSAN ise GÖKDEMİR ile yerli NASAMS konseptini hayata geçirmeyi planlıyor. BOZDOĞAN Füzesinin yakın zamanda GÖKDEMİR Sisteminden test edilmesi mümkündür. Sistemde arama radarı olarak HİSAR-A+/O+/RF sistemlerinde de kullanılan KALKAN Radarının tercih edildiği vurgulanıyor.

BOZDOĞAN GÖKDEMİR üzerinden atılırsa 10-12 kilometre etkili menzile sahip olacağı tahmin ediliyor. BOZDOĞAN Füzesi, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı kafaya sahiptir.

Füze Adı: MERLIN AIM-9X Yan Sarıcı
Ağırlık: 140 kilo 84 kilo
Uzunluk: 3,3 metre 3 metre
Çap: 160 milimetre 127 milimetre
Menzil: 25+ kilometre 30+ kilometre
Hız: 4+ Mak 2.5+ Mach
Tip: Görünümünde Görünümünde

haberandirin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu