Haber

Gündoğdu: Körfezi sonuna kadar temizleyeceğiz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin en büyük çevre projesi İzmit Körfez Tabanı Çamur Temizleme Projesi’ndeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda ilk 100 tüpte kurutma işlemi tamamlanmış ve ikinci aşamaya geçilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, başarılı çalışmaları olay yerinde gazetecilere anlattı. Projedeki son durumu gazetecilerle paylaşan Gündoğdu, “Toplam 720 hektarlık bir alanda çalışıyoruz. Bu çalışma 5 yıl devam edecek ve körfezi sonuna kadar temizleyeceğiz.

 

ÇAMUR OCAĞINA

İzmit Körfezi’ni yeniden canlandıracak Sole Çamur Temizleme Projesi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Genel Sekreter Gündoğdu, bugüne kadar 2 bin metreküp toprak çamurunun temizlendiğini söyledi. Günlük 72 metreküp çamurun susuzlaştırıldığını kaydeden Gündoğdu, “Burada çalışmaya başladığımızda bize en çok çamur çıktığında oluşacak koku soruldu. Ama şu anda koku yok. Çok özel bir tekstil ürünü olan geotekstil tüplerde çamur yazın 15-20 günde, kışın ise değişen dönemlerde yüzde 60 oranında kurur. Kuruyan çamur Kuzey Marmara Otoyolu için açılan taş ocaklarına götürülecek. Doldurulan ocaklar mesire alanlarına dönüştürülerek ağaçlandırılacak.”

 

KÖRFEZ’DE BİYOÇEŞİTLİLİK ARTAR

Çalışmaların tamamlanmasının ardından körfezin deniz canlıları için dev bir akvaryuma dönüşeceğini ifade eden Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizden gelen diğer atıkları ve çöpleri İZAYDAŞ’a gönderiyoruz. Bu çalışma 5 yıl içinde bitecek ve bittiğinde denizin altındaki çamur tabakasını alacağız. Koy deniz canlılarına hayat verecek” dedi. Genel Sekreter Gündoğdu açıklamalarının ardından basın mensuplarına tüpleri gösterdi. Gündoğdu, kurutulmuş tüp açarak çamuru bertaraf sahasına taşımaya başladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

seyitgazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu