Haber

IAEA: Zaporizhia Nükleer İstasyonu acil durum jeneratörleriyle çalışıyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporizhia’nın harici güç kaynağından tamamen kesildiğini, acil durum jeneratörlerinin devreye girdiğini ve bunun için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirtti. tesisin güvenliği.

IAEA Lideri Grossi, Yürütme Konseyi Toplantısında Ukrayna’daki Zaporizhia Nükleer Santrali başta olmak üzere diğer tesisler hakkında bilgiler paylaştı.

Grossi, sabahın erken saatlerinde Zaporozhye Nükleer Santrali’nin harici güç kaynağı ile bağlantısının tamamen kesildiğini, 750 kilovatlık güç sağladığını, birkaç gün önce hasar gördüğü için 320 kilovatlık yedek güç kaynağının onarıldığını söyledi. evvel.

“Sonuç olarak, 20 acil durum dizel jeneratörünün tamamı etkinleştirildi.” Grossi, tesisin temel gücünün bu jeneratörlerden elde edildiğini, tesiste 15 gün yetecek kadar mazot bulunduğunu, santralin 6 ünitesinden 2’sinin “sıcak kapalı durumdan soğuk kapalı duruma” getirildiğini söyledi. .

“Son savunma hattı”

Ülkedeki diğer nükleer santrallerde benzer bir acil durum olmadığına dikkati çeken Grossi, şöyle devam etti:

“Şimdi bir kez daha Zaporizhia NGS ‘son savunma hattı’ olan acil durum jeneratörleri ile çalışıyor. Bu, Zaporija’nın tüm dış gücünü kaybettiği ve acil durum modunda çalışmak zorunda kaldığı 6. sefer, tekrar belirtmek isterim, 6. kez Avrupa’nın en büyük nükleer santralinden bahsettiğimizi hatırlatmak isterim. Peki biz ne yapıyoruz? Şu anda bu odada oturup bunun olmasına nasıl izin verebiliriz? Böyle devam edemez.”

Bu gelişmelere kayıtsız kalınmasına şaşırdığını vurgulayan Grossi, IAEA’nın misyonunun nükleer güvenliği sağlamak olduğunun altını çizdi.

“Nükleer güvenlik için artık harekete geçilmeli”

Nükleer güvenliğin şansa bırakılamayacağına işaret eden Grossi, “Başta bu odadakiler olmak üzere herkesi santralin emniyet ve asayişini korumaya davet ediyorum ve bu yükümlülüğü artık yerine getirmek zorundayız.” söz konusu.

Bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirten Grossi, bu konudaki acil temas ve görüşmelerini sürdüreceğini söyledi.

haber-varto.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu