Haber

İBB Yöneticisi Gökce: Kaşık Adası’nın ‘imara açılması’ planına ilişkin itirazımız kabul edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Burgazada’nın doğusundaki Kaşık Adası’nın sit alanı statüsüne ilişkin mahkeme kararının sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“İstanbullulara bir müjdem var” diyen Gökçe, şu bilgileri verdi:

‘OSMANLI DÖNEMİNDE VE CUMHURİYET DÖNEMİNDE HİÇBİR İNŞAAT AÇILMAMIŞTIR’

“Kaşık Adası. Eski adı Pita’dır. Burgazada’nın hemen doğusunda yer alan küçük bir adadır. Kuzeyden güneye uzunluğu sadece birkaç yüz metredir. Adada sade bir iskele ve iki küçük ev vardır. Bu güzel ada Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde iskan edilmemiştir.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 09.12.2009 tarih ve 2201 sayılı Kararı ile 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Bakanlık Makamı tarafından onaylanan ve 19.10.2021 tarih ve 31633 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile Kaşık Adası’nın bir bölümü Sürdürülebilir Savunma ve Kontrollü Kullanım Alanı ilan edilerek sit statüsü düşürüldü.

Sit statüsünün düşürülmesi ve yapılaşmaya açılması nedeniyle Büyükşehir Belediyemiz tescile itiraz etti. İtirazımız kabul edilmeyince dava süreci başladı.

‘BETON VE İNŞAATTAN KORUMALI’

Şimdi iyi haber;

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, davaya konu olan Bakanlık süreci ile birinci derece doğal sit alanının yapılaşmaya açıldığını, bu durumun doğa ve yaban hayatı koruma unsurlarına, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğunu tespit ederek, kabul etti. planın iptali talebimiz. Kaşık Adası beton ve inşaattan koruma altına alındı. Bunu kamuoyuna memnuniyetle duyuracağım.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu