Haber

İmamoğlu Anıtkabir’i ziyaret etti: Askerlerden demeç uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yerel seçimler sonrası 26 ilçeyi kazanan belediye başkanı ve 13 belediye başkan adayıyla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

İmamoğlu, ziyareti sırasında basın mensupları tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken Anıtkabir Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından iki defa uyarıldı. Askerler Anıtkabir içinde siyasetçilerin demeç verebilmesi için önceden izin alınması gerektiğini ifade etti, “Tamam, bilmiyoruz” diyen İmamoğlu da beraberindeki heyeti Anıtkabir kurallarına uymaya davet etti.

İKİNCİ UYARI ÇIKIŞTA YAPILDI

İBB Başkanı İmamoğlu, çıkışta da benzer bir müdahaleyle karşı karşıya kaldı. Basın mensuplarının yönelttiği sorulara cevap veren İmamoğlu, “Büyük bir onur ve gururla buradayız. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbulumuzu…” ifadelerini kullanırken askerler tarafından tekrar uyarıldı. Askerler, “Burada demeç verilmesi yasak” uyarısını yaptı. İmamoğlu, uyarıları dikkate alarak konuşmayı durdurdu beraberindeki heyeti de Anıtkabir kurallarına uymaya davet etti.

İmamoğlu, Anıtkabir özel defterine, “Yol arkadaşlarımız ve aziz milletimizle birlikte çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, kurucusu olduğunuz CHP’yi 47 yıl sonra Türkiye’nin birinci partisi konumuna taşımanın gururunu yaşıyoruz” yazdı.

İmamoğlu’na belediye başkanlarının yanı sıra; CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Turan Taşkın Özer, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve eşi Dilek Kaya İmamoğlu eşlik etti. Heyet, Aslanlı Yol’dan Anıtkabir avlusuna giriş yaptı. İmamoğlu, mozoleye çelenk bıraktı.

Saygı duruşunun ardından İmamoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve yazdığı satırları okudu. İmamoğlu, deftere şöyle yazdı:

”Büyük Atatürk; Fatih Sultan Mehmet Han’ın milletimize kazandırdığı, yüksek şahsiyetiniz önderliğinde kahraman Türk ordusunun işgalden kurtardığı, en değerli mirasımız İstanbul’u yönetmek üzere İstanbullular tarafından yeniden görevlendirilmenin onuruyla manevi huzurunuzdayım. Yol arkadaşlarımız ve aziz milletimizle birlikte çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, kurucusu olduğunuz CHP’yi 47 yıl sonra Türkiye’nin birinci partisi konumuna taşımanın gururunu yaşıyoruz. Halkımızın bizlere verdiği görev ve sorumluluğun bilincindeyiz. Çağdaş, halkçı, kapsayıcı ve tüm demokratik süreçleri işleten 21’inci yüzyılın yerel yönetimler anlayışını başarıya ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız. Yolumuzu aydınlatmaya devam eden ilkelerinizin, aklın ve bilimin ışığında ilerleyerek kentlerimizi daha güzel yarınlara halkımızla birlikte ulaştıracağız. Halkçı ve sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sunarak, yerelden başlayarak Türkiye’yi dünyanın örnek demokrasileri arasına taşıyacağız. Emanetiniz emin ellerdedir. Ruhunuz şad olsun.”

Daha sonra Anıtkabir merdivenlerinde toplu fotoğraf çektiren Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet, 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kabrini de ziyaret etti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu