Haber

İngiltere ve Hollanda, Ukrayna’yı desteklemek için “uluslararası bir koalisyon” kurmaya çalışacak

İngiltere ve Hollanda’nın, Ukrayna’ya muharebe havası kabiliyeti sağlamak için eğitimden F-16 jetlerinin tedarikine kadar her şeyi güçlendirecek bir “uluslararası koalisyon” oluşturmak için çalışacakları bildirildi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te düzenlenen Avrupa Konseyi’nin Dördüncü Tepesi’nin eteğinde bir meydana geldiler.

Açıklamada, iki cumhurbaşkanının yasadışı göç ve Rusya’nın oluşturduğu tehdit gibi ortak sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmanın önemini vurguladığına dikkat çekildi.

Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşını da ele alan liderler, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sunak ve Rutte, eğitimden F-16 jetlerinin tedariğine kadar her bahsin temelini oluşturacak olan Ukrayna’ya savaş havası yetenekleri sağlamak için uluslararası bir koalisyon oluşturmak için çalışacakları konusunda anlaştılar. Sunak, Ukrayna’nın NATO’da hak ettiği yere sahip olduğuna inanıyor. Müttefiklerin gelecekteki saldırıları caydırabilmesi için cumhurbaşkanlarının Ukrayna’ya uzun vadeli güvenlik yardımı sağlamanın önemi üzerinde anlaştıklarını yineledi.

Ayrıca açıklamada, iki liderin Avrupa kıtasında insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için hem ikili olarak hem de Avrupa Siyasi Topluluğu gibi forumlar aracılığıyla birlikte çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldığı kaydedildi.

İngiltere ve AB, göç konusunda iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştı

Başbakanlık 10 Numaralı Daire’den yapılan bir başka açıklamada, Sunak’ın Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen ile Reykjavik’te tepe kenarındaki bir meydana geldiği bildirildi.

Açıklamada, İngiliz kurumları ile AB’nin sınır koruma kuruluşu Frontex arasında yeni bir çalışma düzenlemesi ile İngiltere ve AB’nin göç konusundaki iş birliğini güçlendirmek için anlaşmaya vardıkları belirtildi.

Ayrıca açıklamada, İngiltere ve AB gruplarının bu yeni çalışma düzenlemesinin detaylarını ve işler hale getirilmesini görüşecekleri kaydedildi.

nizip-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu