Haber

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 352 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici olarak açıldığı ve bölgeye insani yardım girişine başlandığı bildirildi.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) “temel insani yardım”ının Mısır ucundan Gazze’ye girdiği belirtildi.

Gazze’de yaşanan insani krize vurgu yapılan açıklamada, bölgede yaşayan halkın “sağlık ve temel gıda ihtiyaçlarının” insani yardımlarla karşılanacağı belirtildi.

Açıklamada, insani yardım amacıyla sınır kapısının ne kadar süreyle açık tutulacağı bilgisi yer almazken, Gazze’deki insani ihtiyaçların karşılanması için sınır kapısının “sürekli açık tutulması gerektiği” vurgulandı.

Açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın süresiz olarak açılmasının “Gazze’deki insani felaketi hafifletmeyeceği” ve “sağlık hizmeti verilemediğini, yaralıların tahliye ve tedaviye ihtiyacı olduğu” kaydedildi.

Gazze’de “akaryakıt, ilaç ve tıbbi malzeme stoklarının en düşük seviyede olduğu”, bölge halkının gıda ve elektrikten mahrum kaldığı belirtildi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1524’ü çocuk 4 bin 137 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in saldırılarında 16 gazeteci hayatını kaybetti.

ahlat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu