Haber

İstanbul’da Depremde Hasar Göreceği Beklenen Her 3 Binadan Biri 2000 Sonrası İnşa Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Şehir Plancısı Buğra Gökçe, İstanbul’da olası bir depremde hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısını 207 bin olarak açıkladı. Gökçe, bu binaların üçte birinin 2000 yılından sonra yapıldığını bildirdi. Gökçe, hasar görmesi beklenen binaların yüzde 95’inin Avrupa yakasında olduğunu da kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Şehir Plancısı Buğra Gökçe, İstanbul’da yaşanabilecek olası deprem hakkında değerli bilgiler paylaştı.

Gökçe’nin açıklamasına göre, İstanbul’da olası bir depremde hasar görmesi beklenen tahmini bina sayısı 207 bin. Bu binaların yüzde 30’u 1980’den önce, yüzde 40’ı 1980-2000 arasında, yüzde 30’u 2000’den sonra yapıldı. Yani hasar görmesi beklenen her 3 binadan biri 2000’den sonra inşa edildi.

Avrupa yakasında yüzde 95

Gökçe’nin paylaştığı verilere göre İstanbul’da hasar görmesi beklenen 207 bin binanın yüzde 95’inin Avrupa yakasında olduğu görülüyor.

Gökçe, ‘İstanbul genelinde bina stoku verileri incelendiğinde hasar görebilecek 207 bin binanın yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 binanın Avrupa yakasında olduğu görülüyor. Bu önemli bir verisöz konusu.

En çok zarar görecek 3 ilçe

Gökçe yaptığı açıklamada, çalışmaların İstanbul Teknik Üniversitesi’nin katılımıyla yürütüldüğünü kaydederek, riskli yapı yoğunluğu olan ilçeleri de anlattı:

“İTÜ ile yaptığımız işbirliği kapsamında en riskli yapılaşmanın olduğu 3 ilçenin Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olduğu görülüyor. İstanbul’un depreme dayanıklılığını artırmak için batı koridorunun tamamına ve yapılaşmanın yoğun olduğu alanlara özel dikkat gösterilmesi gerekiyor gibi görünüyor.”

haber-beylikduzu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu