Ekonomi

Mısır, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilme kararından memnun değil

Mısır Satın Alma ve İç Ticaret Bakanı Ali Müseylihi, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilme kararından memnun olmadıklarını söyledi.

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg’e konuşan Mısır Bakan Müseylihi, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını feshetme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından çekilme kararından memnun değiliz.” Müseylihi, Moskova yönetimini kararını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı feshetme kararını eleştiren Müseylihi, ülkesinin Ukrayna’dan tahıl ithalatına devam edeceğini bildirdi.

Müseylihi, Mısır’ın dünyanın en büyük tahıl ithalatçısı olduğunu belirterek, Ukrayna tahılının da Avrupa üzerinden ithal edilmesinin planlandığını söyledi.

Mısırlı Bakan, ülkesi ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 400 milyon dolarlık tahıl alımı için finansman görüşmelerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

tahıl koridoru anlaşması

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması aslında sona erdi, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar yerine gelir gelmez derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” kelimeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu