Ekonomi

Mortgage başvuruları yüksek ret oranlarına rağmen artıyor

New York Federal Rezerv Bankası tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporda, Şubat ayında daha fazla Amerikalının mortgage kredisi için başvuruda bulunduğu ve başvuru oranının Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviye olan %43,4’e yükseldiği tespit edildi. Bu artış, potansiyel borçluların kredi temininde daha fazla zorlukla karşılaşmasına rağmen gerçekleşti.

Raporda, Ekim ayında %4,3 olan mortgage başvuru oranının Şubat ayında anket katılımcıları arasında %5,6’ya yükseldiği belirtildi. Bu durum, anketin başlangıcından bu yana en düşük seviyelerine ulaşan taşıt kredisi ve ipotek refinansmanı başvuru oranlarıyla tezat oluşturuyor.

Mortgage başvurularına artan ilgiye rağmen, bu krediler için ret oranları da yükseldi ve bir önceki çeyrekte %13 iken Şubat ayında %22,5’e ulaştı. Tüm kredi başvuruları için genel ret oranı ise hafif bir iyileşme göstererek Ekim ayındaki %21,1’den %18,7’ye gerilemiştir.

Otomobil kredileri, kredi kartları ve ipotek refinansmanı dahil olmak üzere diğer kredi türlerine yönelik başvurular Şubat ayı itibariyle Ekim ayına göre düşüş göstermiştir. Bulgular, New York Fed’in enflasyon beklentilerini de takip eden aylık Tüketici Beklentileri Anketinin bir parçasıdır.

Mortgage başvurularındaki artış, ekonominin Fed’in son iki yılda yaptığı önemli faiz artışlarının sonuçlarıyla uğraştığı bir döneme denk geliyor. Faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelerden %5,25 ile %5,5 arasına getiren bu artışlar yüksek enflasyonla mücadele etmek amacıyla uygulanmıştır. Politika değişikliği borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açarak özellikle konut piyasasını etkilemiştir.

Yine de, enflasyon oranları düşmeye başladıkça, Fed potansiyel faiz indirimlerinin ipuçlarını verdi ve bu da ipotek oranlarının düşmesine yardımcı oldu. Bu değişim, bazı Amerikalılar için konut kredilerinin algılanan erişilebilirliğine katkıda bulunmuş olabilir.

Raporda ayrıca, genel borçlanma seviyelerinin 2023’ün son çeyreğinde mütevazı bir artış gösterdiği ve bazı Amerikalıların borçlarıyla mücadele ediyor olabileceğine işaret ettiği kaydedildi. New York Fed’in bulguları, mevcut ekonomik ortamda kredi başvuruları ve borçlanmanın karmaşık dinamiklerini yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu