Haber

Nobel Barış Ödüllü aktivist Bialiatski, Belarus’ta 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Beyaz Rusya’nın Minsk kentinde bir mahkeme, 2021’de tutuklanan ve 2022’de Nobel Barış Ödülü’nü kazanan insan hakları aktivisti Ales Bialiatski’yi 2020’deki protestoları “finansman sağlamak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Reuters’in haberine göre, sürgündeki muhalefetin başı Sviatlana Tsikhanouskaya, ülkedeki protestoları finanse etmekle suçlanan Bialiatski’nin hapis cezasını açıkladı. Tsikhanouskaya, “Bu utanç verici adaletsizlikle mücadele etmek için her şeyi yapmalıyız.” dedi.

ÜÇ AKTİVİST MAHKUMLARA CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılık, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan protestolar nedeniyle tutuklu bulunan Viasna insan hakları örgütünün kurucusu Ales Bialiatski ile üç üst düzey Viasna yetkilisi ile birlikte 12 yıl hapis cezası talep etti. . Bialiatski suçlamaları reddetti.

Karar duruşmasında Bialiatski ve üç aktivisti ‘protestoları finanse etmek’ ve ‘para kaçakçılığı yapmak’ hatalarından hapis cezasına çarptırıldı. Viasna ayrıca Valentin Stefanovic, Vladimir Labkovic ve Dzmitry Salauyou’nun 9, 7 ve 8’er yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Belarus devlet ajansı Belta da hapis cezası haberini doğruladı.

Ales Bialiatski, Rusya ve Ukrayna’dan insan hakları örgütleri Memorial ve Sivil Özgürlükler Merkezi ile birlikte 2022’de Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. (DIŞ HABERLER)

haberboztepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu