Ekonomi

Shell CEO’su yeşil bölümleri düzene sokuyor, gaz işini güçlendiriyor

CEO Wael Sawan, Royal Dutch Shell (LON: RDSa ), şirketin daha temiz enerjiye geçişinin karlı yönlerine odaklanmak için stratejisini yeniden yapılandırıyor. Bu strateji, petrol üretimini sürdürmeyi, gaz işini genişletmeyi ve Shell’in düşük karbon portföyünün daha az karlı alanlarını ortadan kaldırmayı içeriyor. Bu stratejinin bir parçası olarak Shell, düşük karbonlu çözümler bölümünde 200 kişiyi işten çıkarıyor ve ağır hizmet araçlarına yönelik hidrojen teknolojisine odaklanırken 130 pozisyonu daha gözden geçiriyor.

Pazar günü Shell, Hollanda’da Avrupa’nın en büyük yeşil hidrojen üretim tesisini inşa edeceğini duyurdu. Şirket ayrıca İngiltere ve Almanya’daki perakende enerji işlerini satmayı planlıyor ve Avrupa’daki bazı yenilenebilir enerji üretimi yatırımlarından çekilmeyi düşünüyor.

Bu değişikliklere rağmen Sawan, Shell’i 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir şirkete dönüştürme konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Şirketin odak alanları arasında elektrikli araç şarjı, biyoyakıtlar ve karbon yakalama ve depolama yer alıyor. Shell, gerekli yetkinliklere sahip olmadığı alanlarda diğer şirketlerle işbirliği yapmayı veya yatırım yapmaktan tamamen kaçınmayı planlıyor.

Yeni stratejinin önemli bir parçası, Shell’in küresel gaz işine yatırımın artırılmasını içeriyor. Hedef, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satış hacmini 2030 yılına kadar %20-30 oranında artırmaktır. Bu yeniden yapılanma, Sawan’ın liderliğinde enerji dönüşümü yatırımlarına daha yalın bir yaklaşımı temsil etmektedir.

InvestingPro İçgörüleri

InvestingPro’ya göre Royal Dutch Shell (SHEL), Petrol, Gaz ve Sarf Malzemeleri sektöründe lider bir oyuncudur ve bu, CEO Wael Sawan’ın şirketin gaz işini genişletme stratejisiyle uyumludur. Şirket yönetimi, hisseleri agresif bir şekilde geri satın alarak şirketin gelecekteki beklentilerine olan inancını gösteriyor. Ayrıca şirket 19 yıldır üst üste temettü ödemelerine devam ediyor; Bu, şirketin mali dayanıklılığını ve sermayeyi hissedarlara iade etme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Veriler açısından şirketin piyasa değeri 216,67 milyar dolar olup, bu da onun değerli büyüklüğünü ve piyasadaki nüfuzunu yansıtıyor. AP/E oranı 7,77, hisse senedinin kazancına göre düşük değerlenmiş olabileceğini gösteriyor. Şirketin son 12 aydır kârlı olması da yatırımcılar açısından olumlu bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

InvestingPro, Royal Dutch Shell’in performansını ve beklentilerini daha derinlemesine anlamak isteyenler için ek ipuçları ve ölçümler sunuyor. Bu, şirketin borç seviyeleri, ticaret kalıpları ve analist varsayımları hakkındaki bilgileri içerir; bu, bu güç merkezine yatırım yapmayı düşünen herkes için değerli bilgilerdir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu