Ekonomi

Stellantis ve Renault elektrikli araç maliyetlerini azaltmayı hedefliyor

Otomotiv devleri Stellantis (NYSE:STLA) ve Renault (EPA:RENA), geleneksel içten yanmalı motorlu araçlarla karşılaştırılabilir fiyatlandırma ve kar marjlarına ulaşmak için elektrikli araçların (EV’ler) maliyetlerini düşürme çabalarını hızlandırıyor. Sektör yöneticilerinin Perşembe günü yaptığı açıklamalara göre bu hamle, Çinli üreticilerin rekabetinin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

Avrupa otomobil pazarında elektrikli otomobillerin satış büyümesinde, kısmen içten yanmalı motorlu taşıtlara kıyasla daha yüksek maliyetlere bağlı olarak bir yavaşlama görüldü. Yavaş benimseme oranına katkıda bulunan bir diğer faktör de tüketicilere sunulan yetersiz şarj altyapısıdır.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, elektrikli araç satışlarını artırırken karlılığı korumanın da önemine vurgu yaparak, marjları azaltarak satışları artırabileceklerini ancak bu yaklaşımın uzun vadede sürdürülebilir olmadığını belirtti. Tavares’in yorumları, şirketin önümüzdeki yılla ilgili bir uyarı da içeren tüm yıl sonuçlarını açıklamasının ardından geldi.

Maliyetleri düşürme çabası, daha uygun fiyatlı Çin elektrikli araçlarının pazara girmesiyle ivme kazandı ve Avrupalı ​​otomobil üreticileri üzerinde uygun fiyatlı modellerin geliştirilmesini hızlandırma konusunda baskı oluşturdu.

Renault CEO’su Luca de Meo, şirketin 2023 sonuçlarının yayınlanmasının ardından yaptığı konuşmada, elektrikli araçların fiyatlarını içten yanmalı motorlu araçların fiyatlarına düşürmeye yönelik sektör çapındaki çabaları kabul etti. Bir EV’nin maliyetinin yaklaşık %40’ını oluşturan pil boyutunu azaltarak daha küçük araçların maliyetlerini düşürmenin daha kolay olduğunu belirtti. Ancak daha büyük akü gerektiren araçların fiyatlarının yüksek olmaya devam edeceğini kaydetti.

Her iki CEO’nun açıklamaları, otomotiv endüstrisinin, halihazırda yaygın olarak benimsenmesini engelleyen maliyet zorluklarını ele alarak elektrikli araçları daha geniş bir tüketici tabanı için daha erişilebilir hale getirmeye odaklandığının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu