Haber

Sudan’da “dış müdahale karşıtı protesto” düzenlendi

Sudan’ın başkenti Hartum’da, eski iktidar partisi Ulusal Kongre taraftarları, Birleşmiş Milletler Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) binası önünde dış müdahale aksisi şov yaptı.

Asker ile birtakım sivil kümeler ortasında imzalanması beklenen “siyasi anlaşmaya” ve “dış müdahaleye” reaksiyon gösteren protestocular, yeni geçiş periyodu anayasasının hazırlanmasına Batılı büyükelçilerin müdahil olmamasını istedi.

“İkili anlaşmaya hayır”, “Halk vesayeti reddediyor”, “Siyasi anlaşma istemiyoruz” ve “Yeni anayasal bildiriye hayır” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, UNITAMS ve eski iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG)-Merkezi Kurulu aleyhinde slogan attı.

Avukatlar Sendikasının “geçiş anayasası taslağı”

Sudan Avukatlar Sendikası, 10 Eylül’de devletin yönetim şekli, anayasa ve hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, federal yönetim sistemi, geçiş döneminin kurumları ve görevlerini içeren “2022 geçiş anayasası taslağı”nı, taraflar arasındaki diyaloğu kolaylaştıran Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika’daki Hükümetler Ortası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan üçlü düzenek ile ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan dörtlü mekanizmaya teslim etmişti.

BM, AfB, IGAD ve 4’lü düzenek, asker ile siviller ortasındaki tahlilde bu taslağı temel alıyor.

Egemenlik Kurulu Lider Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti’nin de desteklediği anayasa taslağına, eski iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG)-Merkezi Kurulu tarafından da takviye veriliyor lakin alandaki öteki güçler taslağın dış güçler tarafından hazırlandığını ileri sürerek bu metni reddediyor.

Ülkede bir yıldır istikrar sağlanamadı

Sudan ordusu, güvenlik ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil idareye el koymuş, fevkalâde hal ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil bir hükümet üzerinde muahedeye varabilmesi için askerin, üçlü düzenek himayesinde yürütülen siyasi müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu