Ekonomi

Yeni yasama döneminde gözler TBMM’de olacak

Meclis, 28. Yasama Dönemi’ne önemli konuların ele alınacağı yoğun bir gündemle başlayacak.

Meclis, yeni dönemde de toplumun ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek yasama çalışmalarını sürdürecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın seçilmesinin ardından Salı günü ilk toplantısını yapacak olan Meclis Genel Kurulu’nda, Başkanlık Divanı ve ihtisas komisyonları üyelerinin partilere göre dağılımı belirlenecek. .

Çarşamba günü AK Parti, CHP, Yeşil Sol Parti, MHP ve ÂLÂ Parti kümelerine giren üyelerin isimleri Çarşamba günü yapılacak Genel Kurul’da okunarak oya sunulacak.

Genel Kurulda üyelerin seçiminden sonra ihtisas kurulları en yaşlı üyenin başkanlığında toplanarak başkan, başkan yardımcısı, katip üye ve sözcüden oluşan başkanlık divanını seçerek çalışmalarına başlar.

Meclisin yeni yasama dönemindeki ilk görevi, asgari ücret ile emekli maaşı ve memur maaşlarının artırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısını yasalaştırmak olacak.

Aile ve Gençlik Bankası kurularak evlenmek isteyen gençlere iki yıl ödemesiz ve faizsiz 48 ay vadeli 150 bin lira kredi verilmesi, prim maliyetinin üçte birinin karşılanması gibi düzenlemeler yapılacak. kadınların emekli olması için kira zamlarının yüzde 25 uzatılması, fahiş kira artışlarına yaptırım uygulanması. Meclis gündemine alınacak.

Bu arada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin haftalık küme toplantıları iki ayın ortasından sonra yeniden başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu