Ekonomi

ABD’li yarı iletken devi, Çin’in SMIC’ine lisanssız ihracat yaptığı gerekçesiyle soruşturuluyor

İsmini vermek istemeyen kaynaklara göre, ABD’nin en büyük yarı iletken ekipman üreticisi olan Applied Materials, Çin’in önde gelen çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corporation’a (SMIC) yapılan sevkiyatlarda ihracat kısıtlamalarını ihlal ettiği iddiasıyla cezai soruşturma altında. ABD Adalet Bakanlığı, Santa Clara, Kaliforniya merkezli şirketin yüz milyonlarca dolar değerindeki ekipmanı gerekli ihracat lisansları olmadan SMIC’e gönderip göndermediğini inceliyor.

ABD, ulusal güvenlik gerekçesiyle Çin’e gelişmiş çip ve çip üretim ekipmanlarının ihracatına kısıtlamalar getirdi. Bu önlemler, Çin’in askeri ve istihbarat yeteneklerini geliştirebilecek ABD teknolojisi akışını durdurmayı amaçlıyor. Bu yılın başlarında Adalet ve Ticaret bakanlıkları, bu ihracat kontrollerine ilişkin cezai ihlalleri soruşturmak ve kovuşturmak için bir görev gücü oluşturdu.

İlk olarak Ekim 2022’de Çin’e yapılan bazı sevkiyatlarla ilgili olarak ABD’nin Massachusetts Başsavcılığı’ndan mahkeme celbi aldığını açıklayan Applied Materials, perşembe günü yaptığı açıklamada hükümetle işbirliği yaptığını belirtmişti. Şirket, ihracat kontrolleri ve ticaret düzenlemeleri de dahil olmak üzere küresel yasalara uyma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Boston’daki ABD Başsavcılığı Ulusal Güvenlik Bölümü savcılarının soruşturması halen devam ediyor. Uygulamalı Materyallerin yasayı ihlal edip etmediği veya soruşturmanın cezai suçlamalara yol açıp açmayacağı belirsizliğini koruyor.

Kaynaklar, şirketin Massachusetts’te yarı iletken ekipman ürettiğini ve daha sonra ekipmanı Gloucester’daki fabrikasından Güney Kore’deki bir yan kuruluşa defalarca taşıdığını söyledi. Ekipman oradan SMIC’e gönderildi. Bu sevkiyatların, ABD Ticaret Bakanlığı’nın SMIC’i Aralık 2020’de “Varlık Listesi”ne ekleyerek şirkete mal ve teknoloji ihracatını sınırlamasının ardından başladığı bildirildi. Sevkiyatlar 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleşti.

Çin ordusuyla temasları olduğu gerekçesiyle listeye eklenen SMIC, Applied Materials’tan gelen gönderilere ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi. SMIC, 2020 yılında Çin ordusuyla herhangi bir bağlantısı olduğunu yalanladı ve yalnızca sivil ve ticari son kullanıcılar ve son kullanımlara yönelik çip ürettiğini ve hizmet sunduğunu belirtti.

İhracat kontrollerini denetleyen Ticaret Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı. Washington’daki Çin Büyükelçiliği de yorum talebine yanıt vermedi.

SMIC’i 2020 yılında ticaret kara listesine ekleyen Ticaret Bakanlığı, yüksek teknolojili düğümlerde çip üretebilen ekipman lisanslarının, bu tür önemli teknolojilerin Çin’in askeri modernizasyon çabalarını desteklemesini engellemek için muhtemelen reddedileceğini belirtti. Diğer öğelere ilişkin lisanslar duruma göre incelemeye tabidir.

Mart 2021’de ABD hükümetinin, Lam Research Corp (NASDAQ:LRCX) ve Applied Materials gibi Amerikan şirketlerinin SMIC’e satış yapmasına yönelik lisansları onaylamada yavaş olduğu bildirildi.

Applied Materials, Ağustos 2023’te ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyada, konunun belirsizliklere tabi olduğunu ve Çin ile ilgili mahkeme celplerinin alınmasıyla ilgili sonucu veya varsa bir dizi kayıp veya cezayı makul bir şekilde tahmin edemediğini söyledi. 2022 yılında müşteri sevkiyatı yapamadığını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-bahsili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu