Ekonomi

BlackRock, spot Ethereum ETF’sini başlatarak kripto erişimini genişletiyor

Varlık yönetimi devi BlackRock Perşembe günü Ethereum Bir borsa yatırım fonuna (ETF) resmi olarak başvurarak kripto para birimi sektöründeki çabalarını hızlandırdı. Bu hamle, yatırımcıların bu tür yatırım araçlarının onaylanmasına yönelik artan beklentilerinin ışığında geldi.

Geçen hafta kaydedilen iShares Ethereum Trust, onaylanması halinde NASDAQ’ta listelenecek. Bu, yatırımcılara doğrudan sahipliğe ihtiyaç duymadan ikinci en popüler kripto para birimi olan Ethereum’a erişim olanağı sağlayacak. BlackRock’un teklifi, tröstün “spot” bir ETF’ye dönüştürülmesi, bu da kripto token ile ilişkili vadeli işlem ürünleri yerine etherin tutulacağını ima ediyor.

Tarihsel olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), vadeli işlemlere dayalı kripto ETF’leri onaylarken, spot kripto pazarının dolandırıcılık ve manipülasyona açık olabileceği yönündeki endişelerini dile getirmişti. Ancak ağustos ayında bir federal temyiz mahkemesi, SEC’in dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments’ın spot bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin hatalı olduğuna karar verdi.

Grayscale’in bu değerli satın alımı, yakın zamanda bu tür yatırım araçlarına başvuran şirketlerde heyecan yarattı. Ayrıca, daha önce birçok yüksek profilli başarısızlıkla sarsılan kripto endüstrisine olan güvenin yeniden kazanılmasına da yardımcı oldu.

BlackRock, kripto alanına ilk olarak Haziran ayında spot bitcoin ETF başvurusuyla girdi. Son başvurusu, Wall Street devinin dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in ötesine geçmeyi hedeflediğini gösteriyor. Bu çabada BlackRock, Grayscale ve Valkyrie gibi kripto yerlilerinin yanı sıra Invesco gibi klasik finansın ağır toplarıyla pazar payı için rekabet edecek.

Kripto borsası Coinbase (NASDAQ: MADENİ PARA Coinbase Custody, )’nin bir bölümü, önerilen ETF’nin eterini tutmaktan sorumlu olacak. Şirket aynı zamanda BlackRock’un bitcoin ETF’sinin önerilen koruyucusudur. Raporlama sırasında BlackRock, ek yorum taleplerine henüz yanıt vermemişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

kargi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu