Haber

AFAD: Ölü sayısı 40 bin 642’ye yükseldi

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 40 bin 642’ye yükseldiğini açıkladı.

Depremlerden ağır şekilde etkilenen Suriye’ye insani yardım ulaştırılmasında sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) Lideri David Beasley, Suriye’nin kuzeybatısındaki merkezi Beşar Esad hükümetine karşı güçlerin depremzedelere insani yardım ulaştırılmasını engellediğini iddia etti. .


David BeasleyFotoğraf: Domenico Stinellis/AP Fotoğraf/resim ittifakı

Münih Güvenlik Konferansı’nda Reuters Beasley, haber ajansına “Bu, operasyonlarımız için bir sıkıntı ve derhal sona erdirilmesi gerekiyor” dedi. “[Yardımı] neden engellediklerini bilmiyorum. Böyle bir zamanda neden böyle oyunlar oynasınlar?” WFP Lideri Beasley, sözlerini kullanarak hem Türkiye’de hem de Suriye’de depremzedelerin aylarca yardıma muhtaç bir hayat süreceğini söyledi. WFP’nin ancak 60 gün daha yardım yapabilecek imkanlara sahip olduğunu vurgulayan Beasley, “Zaman daralıyor ve paramız da tükeniyor. Operasyonlarımız sadece depremzedelere ayda 50 milyon dolara mal oluyor.” David Beasley, Avrupa’nın yeni bir mülteci dalgasıyla karşılaşmaması için WFP’yi desteklemesi gerektiğini belirtti.

BM’nin açlıkla mücadele ve gıda güvenliği kuruluşu olan WFP, genellikle afet bölgelerinde sıcak yemek ve gıda yardımı sağlıyor.

Reuters,DW / ET,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu