Haber

Babacan: Anayasa değişikliği için Cumhur İttifakı ile çalışmaya hazırız

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV5’te katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ali Babacan, ‘partisinden 15 milletvekili haksız yere ayrıldı’ iddialarına da yanıt verdi. Babacan, iki partinin de simülasyon yaptığını belirterek, “CHP birleşirsek daha çok milletvekili çıkarmamızı istedi. İkimiz de gördük ki sadece DEVA Partisi ve CHP aynı listede, ayrıca 18 milletvekili çıkardılar. oldukça emin. 15 arkadaşımız helalden seçildi.

Babacan, “Bu eleştiri sadece DEVA Partisi için değil, CHP listesinden seçime giren diğer partiler için de geçerli. Biz bunun farkındayız, takipçisiyiz. Ancak bu veriler bu eleştirileri doğrulamıyor. .Neden diyeceksiniz Birincisi CHP’nin oyu bir Önceki seçimlere göre yüzde 2.5 arttı yani 22’8’den 25.3’e çıktı.Hatırlarsanız Sadullah Ergin’i neredeyse tartışmışlardı. Adaylar açıklandıktan sonra bir hafta boyunca her gün.Sadullah Ergin CHP’nin Ankara’daki ilk bölge adayı oldu.Çankaya’Çünkü Çankaya artık CHP’ye oy vermeyecek Çankayalılar CHP’ye oy vermeyecek artık.Cumhuriyetçinin oy artışı Halk Partisi birinci bölgede 5.5 puan.CHP’nin Kahramanmaraş’ta bir önceki seçimdeki oy oranı yüzde 9.5, bu seçimde aldığı oyların yüzde 16.3’ü.Mersin’de yüzde 3.8 artış var Mehmet Emin Ekmen’imiz, Biliyorsunuz Mersin’den aday oldu. 3. Sıradaydı ama CHP’nin yanılmıyorsam 5 milletvekili olduğunu düşünüyorum ve Mersin için önemli bir seferberlik yaşandı. gelmek.

‘ADAYLARIMIZIN BULUNDUĞU İLLERDE EK HAREKET’

Yani adaylarımızın bulunduğu birçok ilde çok önemli bir ek hamle oldu. Bir de CHP ile ilk görüşmelerimizde dile getirdiğimiz olağan bir şey var. Tek liste ile beraber gidelim dediler. Bu yüzden teklif onlardan geldi. Rastgele gidip hiçbir şey müzakere etmedik. CHP hep birlikte girersek daha çok milletvekili çıkar diye sordu bize. Simülasyon yaptık dediler, gösterdiler. Simülasyonları yaptık, aynı şeyi gördük. Yani aynı listede sadece DEVA Partisi ve CHP’nin olduğunu artı 18 milletvekilinin olduğunu gördük. Diğer partileri saymazsak sadece DEVA, 18 milletvekili ile ortak listeye katılmanın sonucudur. O yüzden kabul ettik.

‘HERKES BİR HATA ARIYOR’

Bu nedenle DEVA’nın hak etmediği hiçbir şey kesinlikle yoktur. Bir şey var doğal olarak, seçim sonuçları beklentilerin altında çıkınca herkes bir kusur arıyor. Bazen taraflar bu hatayı kendi içlerinde ararlar ve diğerlerinde kusur var mı diye sorulur. Toplumda suçlu arayışına dönüşür. Kendimize çok güveniyoruz. Bu 15 arkadaştan 15 tanesi helalden seçildi. Bunu hak ettiler, bu konuda en ufak bir endişemiz yok. Üstelik bu ikinci tura giden yolda tüm teşkilatlarımızla sahada olacağız, birlikte çalışacağız. Tıpta bu ikinci seçimi de Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanması için tüm gücümüzle, varlığımızla ortaya koyacağız.”

‘CUMHURİYET İTTİFAKI İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ’

Babacan, “Önümüze gelen Meclis aritmetiğine baktığımızda, Anayasa’nın ancak Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı birlikte çalışırsa değişeceğini söylüyor. Bir konuda Anayasa’yı değiştirmek mümkün görünmüyor. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın uzlaşamadığı bir yerde “Anayasa değişiklik teklifimiz değerli ve referans bir metindir. Burada önerdiğimiz şeye bakarsanız, hükümetten önemli bir eleştiri gelmedi. Cumhur İttifakı herhangi bir noktada ‘Birlikte çalışalım’ derse biz çalışmaya hazırız. Onlara ‘Gelin birlikte çalışalım’ diyoruz. . Sana söyleyeyim. İşte 84 unsurun referans metni, 6 parti anlaştı.” dedi.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu