Haber

Bakan Kacır, Güney Kore’deki Dünya Bilgi Forumu’nda konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Güney Kore’ye yaptığı resmi ziyaret kapsamında Dünya Bilgi Forumu’nda konuştu. Kacır, resmi yetkililerle de ikili görüşmelerde bulundu.

Bakan Kacır, Dünya Bilgi Forumu’nda yaptığı konuşmayla ilgili paylaşımında, “Güney Kore’de katıldığım Dünya Bilgi Forumu toplantılarında Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi ile teknolojik dönüşümünü anlattım. Invest in Turkey’in yatırımcılara yönelik düzenlediği resepsiyonda, Koreli yatırımcıları ülkemize davet ettim: Türkiye’nin nitelikli ve genç insan kaynağı, sanayi kolları değer zincirlerindeki konumu, planlı sanayi altyapıları sayesinde ihracat imkanları, lojistik avantajları ve uluslararası anlaşmaları, büyük ölçekli iç pazarı ve 85 milyon nüfusu ve 60 milyondan fazla yabancı ziyaretçisi, doğal kaynakları ve “Güçlü Ar-Ge, girişimcilik ve inovasyon ekosistemi yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunuyor. Birlikte büyük işler başarabiliriz” dedi.

BAKAN KACIR İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Bakan Kacır, ziyareti kapsamında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. Kacır, toplantılarına ilişkin paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Güney Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Lee Jong-Ho ile bilim ve teknoloji alanındaki işbirliklerimizi konuştuk. Yarı iletkenlerden yapay zekaya kadar birlikte Ar-Ge yapabiliriz. Çipten biri olmasak da Endüstriyel ölçekte üreticiler, çip üretim yeteneklerimizi özellikle savunma sanayi sistemlerinde kullanabiliriz, yapay zeka konusunda attığımız adımları, yapay zekanın etik çerçevesine bakış açımızı, AB Horizon Avrupa programlarındaki faaliyetimizi paylaştım. Güney Kore’nin 40 yılı aşkın süredir mikroelektronik ve yarı iletken teknolojilerine yaptığı yatırım, teknolojideki başarısının temel unsuru.İşbirliklerimiz her iki ülkeye de katkı sağlıyor.Ayrıca Dünya Bilgi Forumu Lideri Chang Dae Whan ile ilişkilerde atılabilecek adımlar konusunda istişarede bulunduk. Türkiye ile Güney Kore arasında Güney Kore medyasına verdiğim röportajlarda iki dost ülkenin insanlık yararına birlikte başarılı olacağını paylaşmıştım. 3 alana odaklanabiliriz: Yenilikçi teknolojiler, savunma ve havacılık ve nükleer enerji. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu