Ekonomi

BM’den tahıl girişimi açıklaması

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Özellikle Mayıs ayında ciddi bir yavaşlama yaşandığına dikkati çeken Dujarric, Mayıs ayında Ukrayna limanlarından 33 geminin kalktığını söyledi ki bu bir önceki ayın yarısına tekabül ediyor.

Dujarric, Mayıs ayında ihracatın da bir önceki aya göre yarıya düştüğünü belirterek, “Rusya Federasyonu, amonyak ihracatı yapılmadığı takdirde Yuzhny/Pivdennyi limanındaki kayıtları kısıtlayacağına dair Ortak Koordinasyon Merkezi’ne bilgi verdi.” sözlerini kullandı.

BM’nin tüm taraflara “stratejik ve operasyonel” tavsiyelerde bulunduğunu kaydeden Dujarric, “Girişimin devamı ve operasyonların tam olarak yeniden başlaması için taraflarla yoğun temasımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Dujarric, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin uygulanmasındaki yavaşlama bizi endişelendiriyor” dedi. açıklamasını yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Girişimi’ni imzaladı.

19 Kasım 2022’den itibaren 120 gün uzatılan sözleşme, 18 Mart’ta yeniden uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Ülkemizin çabaları, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu