Haber

İspanya’da erken genel seçimlerde Halk Partisi önde gidiyor

İspanya’da erken genel seçim öncesi yapılan ve sandıkların kapanmasının ardından yayınlanan son iki ankete göre, Halk Partisi’nin (PP) erken genel seçimi kazanması bekleniyor. Oyların yarısından fazlasının sayılmasıyla seçimi Halk Partisi önde götürüyor.

İspanya’da yapılan erken genel seçimlerde oy verme sürecinin sona ermesinin ardından oylar sayılmaya başlandı. Yerel saatle 20.00’de sandıklar kapanırken, ülke genelinde seçimlere katılım yüzde 53,12 oldu. İspanya’da seçim öncesi yapılan ve sandıkların kapanmasının ardından yayınlanan son iki anketin sonuçlarına göre, merkez sağ Halk Partisi’nin (PP) seçimin galibi olması bekleniyor.

Bir anket, Alberto Nunez Feijoo liderliğindeki Halk Partisi’nin 350 sandalyeli parlamentodan 150 milletvekili çıkaracağını tahmin ederken, ikinci ankette 145 ila 150 milletvekili çıkması bekleniyor. Bu sonuçların gerçekleşmesi halinde Halk Partisi İspanya Temsilciler Meclisi’nde en fazla milletvekili alarak seçimin galibi olacak.

Yeni dönemde Halk Partisi ile koalisyon halinde hükümet kurması muhtemel olan İslam ve feminizm karşıtı Vox’un anketlere göre 24 ile 31 arasında milletvekili çıkarması bekleniyor.

Anketlere göre, Başbakan Pedro Sanchez’in partisi İspanya Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) 112 ila 118 sandalye kazanması beklenirken, İspanya’nın 2. Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz liderliğindeki SUMAR’ın 27 ila 31 sandalye alması bekleniyor.

Oyların yarısından fazlası sayıldı

Resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 56’dan fazlasının sayıldığı Halk Partisi, 131 sandalyeyle seçimde önde gidiyor. PSOE 128, aşırı sağcı Vox 33 ve Sumar 30 sandalye kazandı.

“Muhtemelen akşama kadar bir sonuç alırız”

Halk Partisi ve Vox’un birlikte parlamentoda çoğunluğu elde etmesi muhtemel görünse de olası koalisyonun seçim sonuçlarının resmen açıklanmasının ardından her iki parti arasında yapılacak müzakerelere bağlı olduğu belirtiliyor. Halk Partisi ve Vox, ülkede son yerel seçimlerde birçok il ve bölge için işbirliği yaptı. – MADRİD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu