Ekonomi

Mondelez 3Ç 2023 sonuçları beklentileri aştı, tüm yıl beklentilerini yükseltti

Mondelez International’ın 2023 üçüncü çeyrek sonuçları, Zacks Consensus Tahminini geride bırakarak Çarşamba günü piyasa sonrası hisselerde %2,5’lik bir artışa yol açtı. Bu güçlü performans, öncelikle kategorilerinin, markalarının, coğrafyalarının gücünden ve yakın zamanda Clif Bar ve Ricolino’yu satın almalarından kaynaklandı.

Şirket, etkileyici hacim/karışım sayesinde tüm bölgelerde sağlam gelir ve kâr artışı bildirdi. Düzeltilmiş kazançlar sabit kur bazında %16,7 artarak hisse başına 82 sente yükseldi. Net gelirler, %15,7’lik güçlü organik net gelir artışının etkisiyle önceki yıla göre %16,3 artarak 9.029 milyon dolara ulaştı.

Yükselen piyasalardan ve gelişmiş piyasalardan elde edilen gelirler sırasıyla 3 milyar 527 milyon dolara ve 5 milyar 502 milyon dolara yükseldi. Düzeltilmiş brüt kar 648 milyon dolar artarak marjı %38,6’ya çıkardı. Aynı zamanda, düzeltilmiş faaliyet geliri CC’de 307 milyon dolar artarak marjı %16,7’ye çıkardı.

Mondelez çeyreği 1.610 milyon dolar nakit ve nakit benzerleri, 16.411 milyon dolar uzun vadeli borç ve 28.560 milyon dolar toplam özsermayeyle tamamladı. Şirket, rapor edilen çeyrekte nakit temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara 0,6 milyar dolar getiri sağladı.

Bu güçlü sonuçların ardından Mondelez, 2023 yılına ilişkin tüm yıl beklentilerini güncelledi. Şirket, daha önce %12’nin üzerinde tahminde bulunduğu organik net gelir büyümesinin artık %14-15 olmasını bekliyor. Buna ek olarak, hisse başına sabit kur ayarlı kazançta (EPS) büyümenin %12’nin üzerinde olduğu önceki tahmine kıyasla %16’nın üzerinde olacağı öngörülüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu