Haber

Oy pusulası nasıl katlanmalı? 2023 YSK oy pusulası

Seçim günü olan 14 Mayıs 2023 Pazar günü oy kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bir kez daha gündeme geldi. Oy pusulası içe doğru katlandığında, mühür başka bir adaya sıçrayabileceğinden, oy pusulasının geçersiz sayılmayacağı merak ediliyor. Peki oy pusulası nasıl katlanmalı, seçmen kağıdı gerçek haliyle nasıl katlıyor?

2023 OY PUSULASI NASIL KATLANIR?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı binasında oy kullanma işlemi için temsili oy kullanma kabinleri kuruldu ve seçmenler bugün sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, gönderilen seçmen bilgi kağıdında yazan yerde ve sandıkta oy kullanacak. adrese Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekilliği genel seçimi için seçmenlere iki farklı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları katlanarak tek bir zarfa konulacaktır.

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettikleri cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan daireyi aşmadan “TERCİH” veya “EVET” mührüne basarak oy kullanacaklar. Oyların geçerli sayılabilmesi için oy pusulalarının herhangi bir yerine “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında herhangi bir işaret veya işaret konulmamalıdır. Zarfın içine pusula dışında hiçbir şey konmayacaktır. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni oy isteyen seçmene yeni oy verilmeyecek.

Oy pusulasına tercih ettiğiniz partiyi damgaladıktan sonra, mühür kısmı dışarı gelecek şekilde katlamanız gerekmektedir. 2 seçim kağıdı olacağı için kağıtları dışa bakacak şekilde katladıktan sonra arka arkaya koyarak zarfa koymanız daha sağlıklı olacaktır. Bunu bu şekilde yaparsanız, oyların rastgele iletilmesi riskinden kaçınmış olursunuz.

298 Sayılı Temel Seçim Kararları ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 102. maddesine göre, “Birleştirilmiş oy pusulaları silinmiş veya baskıda yanlış yapılmış olsa dahi, ‘EVET’ yazan yerden açıkça anlaşılabilen oy pusulaları hangi siyasi partiye veya bağımsız adaya mühür basıldığı dikkate alınır.katılır.” Karar kanunla belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu