Haber

Portekiz Katolik Kilisesi, çocuklara yönelik cinsel istismar olayının kurbanlarından özür diledi

Yarım asırdan fazla bir süredir Portekiz Katolik Kilisesi, kurumlarında çocuklara yönelik cinsel istismar nedeniyle mağdurlardan özür diledi.

Bu ülkedeki Katolik Kilisesi, ülkedeki cinsel istismar iddialarını araştıran Bağımsız Komisyonun 13 Şubat tarihli raporunda en az 4.815 çocuğun cinsel istismar mağduru olduğunu açıklamasının ardından özür diledi.

Portekiz Piskoposlar Konferansı (CEP), Bağımsız Komisyon’un raporunu görüşmek üzere Fatima’da toplandı.

YSÖP görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Portekiz Katolik Kilisesi içindeki tüm cinsel istismar mağdurlarından tekrar özür dileriz.” ifadesi kullanıldı.

Koordinatörlüğünü Pedro Strecht’in üstlendiği Bağımsız Kurul, Portekiz Katolik Kilisesi’nde 1950’den bu yana 17 yaş altı çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarına ilişkin raporunda, çalışmaları kapsamında 512 tanıkla görüşüldüğünü ve en az 4.815 çocuğun cinsel istismara uğradığını bildirdi. Katolik Kilisesi bünyesindeki kurumlarda çalışan din görevlileri tarafından cinsel tacize uğradı. taciz edildiğini bildirdi.

Son yıllarda birçok ülkede Katolik Kilisesi’nde cinsel taciz iddiaları gündeme gelirken, Fransa’da Bağımsız Komisyon son 70 yılda 216 bin çocuğun kiliselerde cinsel istismara uğradığını açıkladı ve şu ifadelere yer verildi: İspanya’da devam eden soruşturmada en az 4.000 kurban vardı.

haber-kalkandere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu