Haber

Sivas’ta Kurbanlık Pazarı Açılmayacak

Sivas Tarım ve Orman Müdürlüğü, şap hastalığı nedeniyle karantina uygulamasının devam etmesi nedeniyle kentte bu yıl kurbanlık hali açılmayacağını bildirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Hayvan Hastalıkları ile İş ve Hayvan Hareketlerinin Kontrolü Genelgesi kapsamında alınan önlemler ve aşılama çalışmaları kapsamında hastalığın yayılmasının en aza indirildiği, Mevzuat gereği hastalığın görüldüğü bölgelerde karantina ve kordon uygulamalarına devam edildi.

Şap hastalığını tamamen söndürmek ve kontrol altına almak için tedbirlerin devam ettiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Hastalığın hızla yayılması nedeniyle hayvan hareketlerinin hastalığın bulaşma riskinin ana nedeni olması, yetiştiricilerimizin mağdur olmaması ve her yıl kurulan kurbanlık pazarının karantina altında olması nedeniyle İlimizde her kurban bayramı öncesi kurulan kurbanlık satışının (kurbanlık hali) kesintili olarak bu yıl açılmayacağına ilişkin, “Kurbanlık alacak vatandaşlarımızın köy ve mahallelerimizde bulunan besicilik işletmelerini tercih etmesi gerekiyor. Bu kapsamda vatandaşlarımızın hastalığın görüldüğü bölgelerde karantina ve kordon kurallarına uymaları, herhangi bir hastalık şüphesi durumunda Sivas İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizle iletişime geçmeleri değerlidir.”

Besleyici de açılmasını istemiyor.

Kent merkezindeki ahırlarda besicilik yapan Mehmet Güneş, gazetecilere bölgede hastalanan hayvanları kesmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Kurban pazarının açılmasını istemediklerini ifade eden Güneş, “Başımıza gelen zarar diğer arkadaşların da başına gelmesin istiyoruz. Burada pazar açılınca bulaşma olacak, bu hastalık geçmeyecek.” engel olun.” söz konusu.

savastepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu