Haber

Tavas’ta 9 Milyon Yıl Öncesine Ait Hayvan Fosilleri Bulundu

DENİZLİ’nin Tavas ilçesinde bilim adamlarının yaptığı kazılarda, 9 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen hayvan fosilleri bulundu. Kazı Komitesi Başkanı Doç. Prof. Dr. Ahmet İhsan Aytek, “Bu yıl kedigiller familyasından bir türün, kirpi ve kuşun fosillerini bulduk. Kedigiller familyasına ait türe ilişkin ilk gözlemlerimiz, bunun kılıç dişli bir kaplan olabileceğine işaret ediyor” dedi. Ama detaylı çalışmalarla sınıflandıracağız. Kirpimiz Anadolu’da çok nadir bulunan bir tür.” .

2017 yılında Tavas’a 40 kilometre uzaklıktaki kırsal Kayaca Mahallesi’nde Doç. Yüzey araştırması, Ahmet İhsan Aytek başkanlığında paleoantropolog, paleontolog, jeolog ve Pamukkale ve Hitit üniversitelerinden öğrencilerden oluşan bir grup tarafından başlatıldı. Bu yıl yapılan kazılarda 9 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen hayvanların fosilleri bulundu.

ANADOLU’DA GÖRÜLEN NADİR BİR TÜR OLAN KİRPIMIZ

Kazı Komitesi Başkanı Doç. Geçtiğimiz yıl aralarında fil, gergedan, karıncayiyen, zürafa, at, antilop ve ceylanın da bulunduğu 15 hayvanın fosiline ulaştıklarını söyleyen Prof. Dr. Aytek, “Denizli’de yüzey araştırmalarında kaya omurgalı fosil alanı tespit ettik. Bu yıl kedigiller familyasından ok kirpi ve kuşlar familyasına ait bir cinsin fosillerine rastladık. Kedigillerden tıbbi açıdan ilk gözlemlerimiz Ailesi kılıç dişli kaplan olabilir ama detaylı çalışmalarla sınıflandıracağız. Kirpimiz Anadolu’dan.” “Türkiye’de çok ender görülen bir tür. Bu anlamda önemli bir fosil ele geçirdik. Özellikle kafatası ve çene kemikleri bütünlüğe yakın bir şekilde korunmuş olarak bulduğumuza göre Anadolu’daki tek örnek olduğunu söyleyebiliriz” “dedi.

‘HAYVANLARIN GÖÇ HAREKETLERİNE İLİŞKİN İPUÇLARI ELDE EDECEĞİZ’

Doç. Kuşların kemiklerinin fiziksel yapıları gereği çok hassas olduğunu, bu nedenle fosilleşmenin çok zor olduğuna dikkat çeken Prof. Aytek, “Anadolu’da tek bir yerde yaklaşık 7-9 milyon yıl öncesine ait kuş kemikleri var. Bu ikincimiz olacak. Ayrıca Anadolu’da bir ilk olan 2 farklı kuş türümüzün de bulunduğunu görüyoruz. Bu detaylar bölgemizin ne kadar iyi korunduğunu gösteriyor.” “Kimyasal ve jeolojik araştırmalar sonucunda fosillerin yaş aralığını belirleyeceğiz. Kazılarda hayvanların göç hareketlerine dair de ipuçları elde edeceğiz. Burası Türk paleontolojisi açısından önemli” dedi.

tasova-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu