Ekonomi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: 2023 için 385 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik

-Ticaret Bakanı Ömer Bolat: “2023 için 385 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik”

Bakan Bolat: “Türkiye’yi ihracat ülkesi, lojistik ülkesi yapacağız”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TİM ödül töreninde konuştu

İSTANBUL – Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ödül töreninde konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “2023 yılı için 385 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik. Türkiye’yi ihracat ülkesi, lojistik ülkesi yapacağız.”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldı. Burada söz alan Bolat, son 20 yılda yürütülen proje ve çalışmalarla ihracatta çok önemli mesafeler kat edildiğini, Türkiye’yi bir ihracat ve lojistik ülkesi haline getireceklerini söyledi. Bakan Bolat, 2023 yılı ihracat hedeflerinin 385 milyar dolar olduğunu bildirdi.

“2023 için 385 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledik”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ihracatta gelinen noktaya değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemiz 2003-2022 döneminde yıllık ortalama yüzde 5,4 büyüyerek, küresel anlamda çok güçlü bir performans sergiledi. Devletlerin öncülüğünde uygulanan doğru ve etkin politikalar.Hammadde ve güç krizlerine rağmen ihracatçılarımız dünyanın her köşesinde var olma çabalarıyla takdire şayan bir performans sergilediler. 2002’de 36,1 milyar dolar olan 2022 sonunda 7 kat artarak 254,2 milyar dolara ulaştık.Tarihimizin rekorunu kırdık.Yine bu dönemde dünya ihracatındaki payımızı %0,5’ten %1,02’ye çıkardık. 2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde mal ihracatımız 102.5 milyar dolar seviyesine ulaştı Bu başarı hepimizindir.Örneğin 2002 2017 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız 6 kattan fazla arttı. son 20 yılda 2022’de 90.5 milyar dolara ulaştı. Bu da bir başka rekor. Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu başarı öyküleri ile 2021’de 287 milyar dolar, 2022’de ise 345 milyar dolarlık büyük bir ihracat ekonomisi oluşturduk. 2023 sonunda 385 ihracat hedefi koyduk. 265 milyar dolar mal ihracatımız, 120 milyar dolar hizmet ihracatımız olacak.

“Türkiye’yi ihracat ülkesi, lojistik ülkesi yapacağız”

Bakan Bolat konuşmasına şöyle devam etti: “Türk Eximbank ve İGE A.Ş. ile birlikte ihracatçılarımızın finansman ve garanti sorunlarını çözmek için kararlı adımlar atıyoruz. 19 serbest bölgemizle yeni istihdam alanları yaratmak, ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek, ülkemize doğrudan yabancı yatırım ve teknoloji girişini hızlandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. yatırım, üretim, istihdam ve ihracat zincirini desteklemek amacıyla ithalata bağlı kayıp ve tehditlere karşı yerli üreticimizi koruyacağız, ayrıca TAREKS ve yapay zekaya dayalı daha aktif kontrollerle ithalatta ürün güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz. Ayrıca 2028 İhracat Stratejimiz kapsamında TİM ve ihracatçı birliklerimiz ile birlikte hedef pazarlar bazında uluslararası tanıtım ve pazarlama planları oluşturacağız. Bu kapsamda mal ihracatımızı 400 milyar dolara, hizmet ihracatımızı 200 milyar dolara çıkarırken, Türkiye’nin dünya mal ihracatındaki payını %1,2’ye, dünya hizmet ihracatındaki payını ise %1,5’e çıkaracağız. İhracatımızda orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını %50’ye, KOBİ’lerin payını %40’a, e-ihracatın payını ise %10’a çıkaracağız. Dünya ekonomisinde söz sahibi bir Türkiye için özveriyle çalışarak yolumuza devam edeceğiz. Yüzyıl Türkiye’sinde sizlerin liderliği ve rehberliği ile Ticaret Bakanlığı olarak ihracatçılarımızın her zaman yanında olacağız. Türkiye’yi ihracat ülkesi, lojistik ülkesi yapacağız. Sağlık, dizi ve eğitim başta olmak üzere hizmet ihracatında ülkemizi dünyanın lider markası haline getireceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Ayrancı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu